وب سایت رسمی دکتر سید علیرضا آشفته

چهره ماندگار انجمن ژئوتکنیک در سال 1398

وب سایت رسمی دکتر سید علیرضا آشفته

چهره ماندگار انجمن ژئوتکنیک در سال 1398

 • شرکت مهندسی مشاور زمین سازه صدرا
 • زمين‌لغزش طالقان(سد طالقان)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • ا1طرح‌هاي مطالعاتي و اجرايي شرکت سهامي آب منطقه‌اي اردبيل، کارشناس کميته خدمات مهندسي راهبردي و مشاوره‌اي
 • طرح آبرساني از سد البرز(بابل)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • احداث سيلوي يکصدهزار تني گرمسار(جاده گرمسار – سمنان)، کارشناس آزمايشات خاک
 • طرح توسعه سيمان آبيک فاز دوم(قزوين)، کارشناس کارگاه ژئوتکنيک
 • طرح انتقال آب قمرود قطعه پنجم(اليگودرز خرم آباد)، کارشناس حفاري
 • خط هفت متروي تهران، سرپرست و کارشناس کارگاه ژئوتکنيک
 • اتصال بزرگراه صدر به اتوبان نيايش(صدر – نيايش)(تونل ملت)، سرپرست و کارشناس کارگاه ژئوتکنيک
 • اتصال بزرگراه امام علي(ع) به زيرگذر اميرکبير(تونل اميرکبير)، سرپرست و کارشناس کارگاه ژئوتکنيک
 • طرح توسعه رواق غربي مصلي(تهران)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • مجتمع اداري – تجاري پارس(معلم)، سرپرست آزمايشگاه بتن
 • مجتمع مسکوني تاکسي بي‌سيم ايرانيان(پرند)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • مجتمع اداري – تجاري ملنيوم( هزاره‌سوم)(ونک)، کارشناس همکار
 • نوسازي بلوک رازي فاز دوم(نواب)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • مجتمع مسکوني خاتم‌الانبياء(کاشان)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • مجتمع مسکوني شرکت ملي نفتکش ايران(ستاري)، کارشناس همکار
 • مجتمع مسکوني بهمن(راه‌آهن)، کارشناس آزمايشگاه خاک
 • مجتمع اداري – تجاري باران(شريعتي)، سرپرست کارگاه ژئوتکنيک
 • احداث پارکينگ طبقاتي اميرکبير(تجريش)، کارشناس همکار
 • طرح توسعه بيمارستان بوعلي(امام حسين)، کارشناس همکار
 • تلفن 09121341857-02177324436

رویدادها

سبزینه(استاد دانشگاه)، عصر بازار(مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور ژئودالامپر، عکس ژئولامپ)، صمت(زمین‌شناس، عکس ندری)

لزوم اجرا و پیاده‌سازی پایگاه آنلاین و جامع زمین‌شناسی نظامی :

آگاهی از مشکلات نظامی، برتری‌های پدافندی و استفاده بهینه از زمینی که عملیات نظامی روی آن انجام می‌شود بدون آگاهی و شناخت زمین‌شناسی نظامی ممکن نیست. سوابق جنگ‌های منطقه و وجود گروهک‌های تروریستی گوناگون بویژه در اطراف کشور لزوم توجه بیشتر به تهیه پایگاه جامع از منابع طبیعی و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نظامی را پیش از بحران لازم می‌کند. منطقه درگیر در جنگ و سازندهای موجود و ارتباط آن با مسائل نظامی همچون امکان یافتن پناهگاه‌های طبیعی، امکان حفاری سطحی و زیرزمینی(تونل‌های نظامی)، حفر و پایداری سنگر، فوندانسیون سازه‌های نظامی، امکان یافتن آب‌های زیرزمینی قابل شرب و سایر عوامل باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. مراکز حساس نظامی، اقتصادی و جمعیتی از نظر داخلی و بین‌المللی و اینکه کدام مناطق زمین نقاط حساس و استراتژیک هستند حائز اهمیت است. کارهای کارتوگرافی و تفسیر آن و شناخت ناهمواری‌های زمین و منابع طبیعی به عنوان ابزاری کاربردی در مسائل نظامی تلقی می‌شود. شناسایی ویژگی‌های زمین‌شناسی مناطق و اشکال متنوع ساختاری رخنمون‌‌ یافته از جملات اقدامات اساسی و زیربنایی در مکان‌یابی با رویکرد پدافند غیر عامل است. استتار و اختفای تجهیزات نظامی و حیاتی مورد نیاز برای استقرار بالاخص در مناطق مرزی و مکان‌یابی صحیح با شناخت توپوگرافی منطقه میسر خواهد شد. خاک‌های خشک غیر ماسه که باعث توقف و کندی حرکت خودروهای سنگین می‌شوند بر حمل و نقل نیز تأثیر می‌گذارند. سیلت اشباع شده بعد از عبور چند خودرو به گل و لای نرم تبدیل می‌شوند. رس مرطوب برای عبور خودروهای نظامی وضعیت دشواری را فراهم می‌کند زیرا بر اثر رطوبت حالتی چسبنده پیدا کرده و مانع سرعت خودرو و از دست دادن کنترل آن می‌شود و حتی در وضعیتی نه چندان دشوار خودروهای نظامی قادر به بالا رفتن از شیب‌ها نیستند و در سرازیری به سرعت سر می‌خورند. با توجه به این موارد لزوم ایجاد پایگاه آنلاین و جامع از اطلاعات گفته شده با دسترسی آسان و سریع در هر لحظه برای مدیران ارشد و میانی کشور و تصمیم‌گیرندگان امری حیاتی است. این کار با استفاده از روش‌های نوین زمین‌آماری و نرم‌افزاری موجود در کشور امکان‌پذیر است و ساماندهی این اطلاعات نیازمند تخصیص بودجه برای این طرح ملی است. امروزه با توجه به ارسال ماهواره‌های مختلف و گستره وسیعی که دورسنجی جهت توسعه مسائل علمی به ما داده است دیدگاه‌ها نسبت به تحلیل مسائل علمی دقیق‌تر و متنوع‌تر شده است. تکنیک سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی به مثابه ابزاری ما را در تحلیل مسائل مختلف در زمینه‌های گوناگون علمی یاری می‌رساند و داده‌های فضایی را تجزیه و تحلیل، مدیریت و بهره‌وری علمی کرده و پیش‌بینی‌های مختلف را به نمایش در‌می‌آورد و این امر را برای ما آسان کرده است. استفاده مؤثر از برتری اطلاعاتی در درگیری نظامی یک محیط فعال را برای فرمانده ایجاد می‌کند تا به کمک آن راهبردهای ابتکاری، اصول عملیاتی و مانورهای رزمی را اجرا کند و برای دست یافتن به این درجه از اثربخشی عملیاتی چاره‌ای جز جمع‌آوری اطلاعات دفاعی برای یک ارتش وجود ندارد. نادیده گرفتن هر یک از اطلاعات مکانی در پیشرفت عملیات و دستیابی به اهداف آن اثر مستقیم دارد چون اطلاعات مکانی به خدمت جنگ آمده است و فناوری‌های نوین RS و GIS با تغییر تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها و رویه‌ها منجر به افزایش ظرفیت‌های کسب اطلاعات و توانمندی فرماندهی در کنترل نیروهای عملیاتی و ارتقاء مدیریت نبرد در مراحل قبل، حین و بعد از حمله یا دفاع می‌شود.

بازسازی معادن و آمایش سرزمین :

معدنکاری به‌ عنوان یک فعالیت مهم اقتصادی منافع زیادی را نظیر درآمدهای ارزی، اشتغال‌زایی، ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، انتقال و توسعه تکنولوژی به‌ همراه دارد ولی به‌ دلیل بی‌توجهی به مبحث توسعه پایدار این صنعت عامل ناپایداری‌هایی به‌ویژه در بخش محیط‌زیست شده است. در دو دهه اخیر به‌ طور تدریجی توجه مردم به حفظ کیفیت محیط‌زیست افزایش یافته و این پدیده طراحی و فعالیت‌های معدنکاری را تحت‌ تاثیر قرار داده است. در گذشته چون بازسازی در برنامه‌ریزی معدن گنجانده نمی‌شد و توجه به محیط‌زیست همچون اکنون مطرح نبود به نقش تخریبی فعالیت‌های معدنی بر روی محیط‌زیست نیز توجه نمی‌شد. این‌ که محیط‌زیست منافع سازمانی خود را دنبال کند و معادن نیز منافع صاحب معدن را نه‌ تنها هیچ سودی به‌ دنبال ندارد بلکه محیط‌زیست و اقتصاد به‌ عنوان دو رکن توسعه پایدار به خطر خواهند افتاد. استخراج از معادن روباز در بلندمدت از میزان محصولات کشاورزی می‌کاهد. این تغییرات نهایتا اثر مخرب بر اقتصاد و جوامع مجاور(به‌ویژه مسکونی) می‌گذارد بنابراین نیاز شدید به احیاء و بازسازی چنین مناطقی با استفاده از گیاهانی که به آسانی در این منطقه مستقر شوند احساس می‌شود. معدنکارى به روش‌هاى سطحى به‌‌ دلیل تغییر دادن شرایط توپوگرافى سطح زمین و تغییر دادن شرایط شیمیایى و فیزیکى خاکى که اصطلاحا پوشان‌سنگ گفته می‌شود و باید قبل از دسترسى به ماده معدنى برداشت شود عمده‌ترین عوامل در از بین بردن گیاهان، درختان، بوته‌ها و سبزیجات سطح زمین و مهم‌ترین عوامل در به‌ هم زدن ترتیب قرارگیرى افق‌هاى خاک، تقلیل پتانسیل بارورى خاک، کاهش مواد مغذى افق‌هاى بالایى خاک و از عوامل اصلى آلوده‌کننده زمین‌هاى استخراج شده محسوب می‌شوند. از طریق جابجایى خاک و باطله‌هاى ماده معدنى امکان افزایش یافتن درصد بعضى از فلزات پایه و مواد معدنى مثل مس، سرب، روى و پیریت در باطله‌ها و زمین‌هاى استخراج شده وجود دارد. برای عبور از این بحران و حفظ منابع طبیعی معادن سبز می‌تواند راهکاری موثر به حساب ‌آید که روی اصولی از جمله کاستن از تخریب سرزمین و گذاشتن اثرات تخریبی، نوآوری در مدیریت مواد زائد معدنی، مدیریت بحران‌های اکوسیستمی و احیاء و نوسازی معادن تأکید دارد.

معادن سبز تضمین‌کننده محیط‌زیست :

معدنکاری به‌ عنوان یک فعالیت مهم اقتصادی منافع زیادی را نظیر درآمدهای ارزی، اشتغال‌زایی، ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، انتقال و توسعه تکنولوژی به‌ همراه دارد ولی به‌ دلیل بی‌توجهی به مبحث توسعه پایدار این صنعت عامل ناپایداری‌هایی به‌ویژه در بخش محیط‌زیست شده است. در دو دهه اخیر به‌ طور تدریجی توجه مردم به حفظ کیفیت محیط‌زیست افزایش یافته و این پدیده طراحی و فعالیت‌های معدنکاری را تحت‌ تاثیر قرار داده است. در گذشته چون بازسازی در برنامه‌ریزی معدن گنجانده نمی‌شد و توجه به محیط‌زیست همچون اکنون مطرح نبود به نقش تخریبی فعالیت‌های معدنی بر روی محیط‌زیست نیز توجه نمی‌شد. این‌ که محیط‌زیست منافع سازمانی خود را دنبال کند و معادن نیز منافع صاحب معدن را نه‌ تنها هیچ سودی به‌ دنبال ندارد بلکه محیط‌زیست و اقتصاد به‌ عنوان دو رکن توسعه پایدار به خطر خواهند افتاد. استخراج از معادن روباز در بلندمدت از میزان محصولات کشاورزی می‌کاهد. این تغییرات نهایتا اثر مخرب بر اقتصاد و جوامع مجاور(به‌ویژه مسکونی) می‌گذارد بنابراین نیاز شدید به احیاء و بازسازی چنین مناطقی با استفاده از گیاهانی که به آسانی در این منطقه مستقر شوند احساس می‌شود. معدنکارى به روش‌هاى سطحى به‌‌ دلیل تغییر دادن شرایط توپوگرافى سطح زمین و تغییر دادن شرایط شیمیایى و فیزیکى خاکى که اصطلاحا پوشان‌سنگ گفته می‌شود و باید قبل از دسترسى به ماده معدنى برداشت شود عمده‌ترین عوامل در از بین بردن گیاهان، درختان، بوته‌ها و سبزیجات سطح زمین و مهم‌ترین عوامل در به‌ هم زدن ترتیب قرارگیرى افق‌هاى خاک، تقلیل پتانسیل بارورى خاک، کاهش مواد مغذى افق‌هاى بالایى خاک و از عوامل اصلى آلوده‌کننده زمین‌هاى استخراج شده محسوب می‌شوند. از طریق جابجایى خاک و باطله‌هاى ماده معدنى امکان افزایش یافتن درصد بعضى از فلزات پایه و مواد معدنى مثل مس، سرب، روى و پیریت در باطله‌ها و زمین‌هاى استخراج شده وجود دارد. برای عبور از این بحران و حفظ منابع طبیعی معادن سبز می‌تواند راهکاری موثر به حساب ‌آید که روی اصولی از جمله کاستن از تخریب سرزمین و گذاشتن اثرات تخریبی، نوآوری در مدیریت مواد زائد معدنی، مدیریت بحران‌های اکوسیستمی و احیاء و نوسازی معادن تأکید دارد.

لزوم استفاده از ماده معدنی زئولیت برای کاهش شوری آب :

کمبود آب و منابع آبی شیرین در دنیا و به‌ویژه در ایران جدی است. امروز حدودا 1/1 میلیارد نفر با فقدان آب و حدودا 2/7 میلیارد نفر هم حداقل یک ماه در سال با کمبود آب مواجهند. کمبود آب رو به افزایش است که به ‌دلایل متعدد از تغییرات اقلیمی تا مدیریت غلط به وجود آمده است. رشد جمعیت، تغییرات اقلیمی، فرسایش زیست‌محیطی و سوء‌ مدیریت از دلایل عمده این کم‌آبی است. تحقیقات نشان می‌دهد بخش زیادی از منابع آبی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مابقی هم در بخش صنعت و شرب استفاده می‌شود؛ بنابراین بخش کشاورزی به ‌دلیل این‌ که بیشترین استفاده از منابع آبی را دارد، بیشترین آسیب را از تغییرات آب و هوایی می‌بیند. با وجود این‌ که ۷۰ درصد کره زمین با آب پوشیده شده؛ اما تنها سه درصد از این آب‌ها قابل آشامیدن است و رقابت برای تأمین آب جمعیت بیش از هفت میلیاردی جهان بیشتر شده. امروزه 3/5 درصد از آب کل دنیا را مواد معدنی تشکیل می‌دهد که بخش عمده این آب‌ها، آب‌های شور نامیده می‌شوند که عمده آن نمک یا همان کلسیم کلراید است. شدت شوری بستگی به ترکیبات شیمیایی آب دارد. زئولیت یک ماده معدنی است که عمدتاً از آلومینوسیلیکات تشکیل شده و کاربرد تجاری عمده آن در صنایع به عنوان جاذب سطحی است. زئولیت‌ها هم در تشکیل پیوند و هم در شکست می‌توانند به ‌عنوان کاتالیست عمل کنند. زئولیت‌ها به عنوان کاتالیزور برای صنعت آب و تصفیه آن در کشورهای پیشرفته در حال استفاده هستند. این ماده معدنی نه تنها باعث کاهش شوری آب می‌شود بلکه به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود جاذب فلزات سنگین نیز است. متأسفانه‌ تنها کاری که در ایران در زمینه‌ زئولیت‌ها انجام می‌شود استخراج و استفاده‌ بی‌رویه‌ از آنها در خوراک دام، طیور و کشاورزی است که علت عمده آن نداشتن دانش فنی کارآمد و عدم سرمایه‌گذاری جدی در این بخش است. زئولیت‌ها جامدات بلورین با منافذ ریز هستند. پیوند مولکول‌های آب در شبکه این کانی‌ها ضعیف است و در اثر دما بدون آن‌ که ساختمان شبکه فرو ریزد آب خود را از دست می‌دهند و این عمل به صورت برگشت‌پذیر انجام می‌شود. ‌زئولیت جاذب‌های معدنی و قابلیت جذب یون‌های نمکی را دارند و می‌توانند به میزان قابل توجهی شوری آب را کاهش دهند. علاوه بر آن زئولیت‌ها با داشتن ظرفیت‌های فوق‌العاده در جذب آب و برخی عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان به‌خوبی قادرند ضمن تأمین آب مورد نیاز از هدرروی عناصر غذایی و کودها جلوگیری کنند. زئولیت‌ها همچنین در جذب و حذف آلاینده‌های محیط‌زیست از جمله فلزات سنگین و مضر از آب‌های آلوده و فاضلاب‌های شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق آخرین تحقیقات به‌ عمل آمده که توسط انجمن زئولیت بریتانیا در سال 2018 منتشر شده است این کانی هوشمند و مشتقات آن(زئولیت مصنوعی) ماده‌ای جادویی و یکی از بهترین جاذب‌های شوری، عناصر سمی و عناصر سنگین آب است که علاوه بر ذخیره‌ کردن آب کمترین آثار زیست‌محیطی را دارد و بهترین انواع آن در سـمنان وجود دارد.

روابط معدنی را با چین توسعه دهیم :

چین به عنوان یک شریک راهبردی، از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است. نزدیکی سیاست‌های خارجی ۲ کشور، مبادله‌های اقتصادی، آموزشی و همکاری در حوزه انرژی و معدن از عوامل توسعه‌بخش روابط ۲ کشور هستند. از روابط رسمی این ۲ کشور بیش از ۴ دهه می‌گذرد. چین در این سال‌ها در بخش‌های مهم اقتصاد ایران همچون نیروگاه، صنعت سیمان و به‌ویژه مترو سرمایه‌گذاری کرد. در واقع این کشور به عنوان یکی از واردکنندگان نفت همواره از توسعه روابط با ایران سود برده است. از طرفی حوزه انرژی و معدن از مهم‌ترین حوزه‌های شکل‌دهنده روابط ایران و چین است. ایران یکی از ۳ عرضه‌کننده نفت به چین بوده به طوری که در سال ۲۰۱۱ میلادی(۱۳۸۹ خورشیدی) مهم‌ترین خریدار نفت ایران بوده و ۱۰ درصد نفت وارداتی خود را به وسیله ایران تامین کرده است. از طرفی باید به اتفاق‌های رخ داده در چند سال گذشته نگاهی انداخت و گفت حجم مبادله‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی به‌ویژه در دولت یازدهم افزایش خوبی داشت. در ابتدای این دولت قراردادهایی به ارزش ۲۰ میلیارد یورو برای پروژه‌های اقتصادی ایران گشایش اعتبار شد که از این میان حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو گشایش اعتبار برای پروژه‌ها از جمله ۷ طرح فولادی هر کدام با ۸۰۰ هزار تن ظرفیت تولید نهایی شده است. با توجه به این حجم از فعالیت‌ها و بالابودن میزان ظرفیت‌های مواد معدنی در چین و در اختیار داشتن بازار بسیاری از کانی‌ها می‌بینیم ایران در بازار وارداتی چین در حوزه معدن سهم ناچیزی دارد. از طرفی ایران در حال‌ حاضر هفتمین تامین‌کننده سنگ‌آهن چین است این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی(۱۳۹۱ خورشیدی) ایران جزو ۴ کشور برتری بوده که به چین سنگ‌آهن صادر می‌کرده است. در آن سال حجم صادرات سنگ‌آهن ایران زیاد بود و قیمت‌های جهانی هم از صادرات سنگ‌آهن ایران حمایت می‌کرد. در این بازه زمانی سهم ایران از کل واردات سنگ‌آهن به چین بین ۳/۲ تا ۵/۲ درصد از حجم کل واردات این کشور بود اما بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی(۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵خورشیدی) به دلیل تعطیلی بخش قابل توجهی از معادن خصوصی و از سوی دیگر افت صادرات، سهم ایران از صادرات سنگ‌آهن به چین به میزان یک درصد کاهش پیدا کرد. این آمار بیانگر آن است که کشور ما تنها یک درصد سنگ‌آهن وارداتی چین را تامین می‌کند و ۹۹ درصد دیگر را کشورهای دیگری مانند استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی، هند، کانادا و اوکراین تامین می‌کنند. در زمینه آموزشی و دانشگاهی و انتقال تجربه‌های کارشناسی نیز چین دارای اهمیت است. این کشور در نظر دارد مانند زمینه‌های تجاری و اقتصادی گسترده خود، دست به رقابت در زمینه آموزشی با کشورهای پیشرفته بزند. با توجه به تخصیص بودجه و امکاناتی که به این منظور در نظر گرفته‌اند، احتمال دستیابی به این چشم‌انداز در آینده به شدت نزدیک بسیار محتمل است. بسیاری از دانشگاه‌های چین رتبه خوبی بین دانشگاه‌های مطرح جهان دارند که از جمله رشته‌های مطرح در آن مهندسی معدن است. با توجه به فناوری‌ها و نوآوری جدید چین در حوزه معدنکاری، تبادل کارشناسان و متخصصان از ۲ کشور برای بررسی و مطالعه زمینه‌های همکاری آنها در حوزه‌های آموزشی و عملیاتی شدن ظرفیت‌های همکاری در کوتاه‌مدت موثر خواهد بود.

لزوم تاسیس نظام مهندسی معدن در کاشان :

هدف از تشکیل نظام مهندسی معدن، ترویج اصول فنی و مهندسی معدن، حفظ و افزایش بهره‌وری منابع معدنی، بالابردن کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر حسن اجرای خدمات، ارتقاء دانش فنی صاحبان حرفه‌ها در بخش معدن، وضع مقررات برای حفظ محیط‌زیست و بررسی فنی و اقتصادی و ایجاد تشکل حرفه‌ای برای همکاری ملی و بین‌المللی است. نبود نظام مهندسی معدن در فعالیت‌های معدنی باعث ایجاد اظهارنظرهای غیر کارشناسانه و بعضی ضررهای جبران‌ناپذیر و هنگفت به بدنه اقتصاد و معدن کشور خواهد شد. وضعیت خوب و مناسب اکتشاف و ذخایر معدنی کاشان و نیز وجود واحدهای فرآوری، نشان‌دهنده ظرفیت‌های ارزشمند و بالای معادن آن است که تاسیس نظام مهندسی معدن را در این شهرستان الزامی می‌کند. در این شهرستان بیش از ۱۱۰ معدن فعال است که هم معادن فلزی و هم غیر فلزی دارد و از نظر تنوع مواد معدنی بسیار قابل توجه هستند. به طور تقریبی یک پنجـــم معادن استان اصفهان در این شهرستان واقع شده‌اند. کاشان بیش از ۶۰ معدن شن و ماسه دارد. وجود این دو ماده معدنی مورد استفاده در راه و ساختمان‌سازی، لزوم توجه بیشتر به این ظرفیت مناسب را می‌طلبد. کاشان دارای معادن سنگ تزئینی و نما و سنگ‌های ساختمانی مانند تراورتن، گرانیت و مرمریت و معادن فلزی همچون آهن، کرومیت، مس، سرب و روی، بوکسیت، منگنز، تیتانیوم، نیکل و کبالت و معادن غیر فلزی همچون بنتونیت، آهک و سیلیس است. از دیگر معادن این منطقه، باریت بوده که از نظر کیفیت، مناسب و از نظر تولید و حجم سرمایه‌گذاری، قابل توجـه است. تنها معدن سنگ نمک استان نیز در این شهرستان واقع است. ایران در رتبه بیستم تولید سنگ نمک دنیا قرار دارد و می‌تواند با افزایش ظرفیت معادن موجود به یکی از قطب‌های اصلی تولید سنگ نمک در بازار جهانی تبدیل شود. حال با توجه به ضرورت وجود ناظران فنی در معادن و وجود دانش‌آموختگان و متخصصان بیکار رشته معدن در این شهرستان، تاسیس نظام مهندسی معدن منجر به شناسایی کارشناسان و استفاده از ظرفیت‌های مناسب این منطقه خواهد شد به‌ویژه اینکه بیشترین معادن استان اصفهان به کاشان تعلق دارند و می‌توانند منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده همه‌جانبه از ظرفیت‌های شهرستان و مهاجرت نکردن کارشناسان به شهرها و استان‌های مجاور شوند. توجه نکردن به آن نیز باعث مغفول ماندن ظرفیت‌های معدنی و توسعه‌نیافتگی این شهرستان خواهد شد. بنابراین دولت و نهادهای مربوط باید هر چه سریع‌تر در راستای توجه به نیاز کاشان به سازمان نظام مهندسی معدن اقدام عملی انجام دهند.

لینک خبر در روزنامه صمت

www.smtnews.ir/note/30736

لینک خبر در خبرگزاری سنگ ایران

/لزوم-تاسیس-نظام-مهندسی-معدن-در-کاشان/www.iranstonenews.com

لزوم توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در معدن :

ادبیات اقتصاد دانش‌بنیان مدت‌هاست در محافل مختلف علمی - سیاسی دنیا مطرح شده است. تفاوت در شرایط کشورها و میزان توسعه‌یافتگی آنها موجب شده اندیشمندان و حتی نهادهای گوناگون، اقتصاد دانش‌بنیان را از ابعاد گوناگون بررسی و تعاریف و شاخص‌های متفاوتی ارائه کنند. در داخل کشور نیز مدت‌هاست اقتصاد دانش‌بنیان به یکی از گفتمان‌های اصلی اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است به طوری‌که قوانین و سیاست‌های مختلف مانند قانون برنامه ۵ساله چهارم و پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های کلی علم و فناوری، سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف، سیاست‌های کلی نظام در امور تشویق سرمایه‌گذاری، سیاست‌های کلی تولید ملی و سیاست‌های کلی اشتغال بر این مسئله تاکید دارند و اهمیت آن از نگاه سیاست‌گذاران تا حدی است که قانون مشخصی با عنوان قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده است. با توجه به اینکه بخش معدن سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی دارد و دارای ظرفیت‌های گسترده است، از این رو می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین عملگرها در توسعه اقتصادی باشد. با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فناورانه مناسب در بخش معدن می‌توان رشد اقتصادی را افزایش داد. این امر در صورتی امکان‌پذیر است که بخش معدن بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان عمل کند. بنابراین رشد تولید و افزایش ارزش‌افزوده ایجاد شده در این بخش بر این مبنا خواهد بود. چنین رویکردی سهم این صنایع را در تولید ناخالص داخلی(GDP) نسبت به قبل افزایش قابل توجهی می‌دهد. این موضوع وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را کاهش داده که اصلی‌ترین عامل در اقتصاد مقاومتی است. به منظور رسیدن به این هدف لازم است ارتباط معدن با علم و تبدیل آن به دانش و فناوری بیش از پیش تقویت شود. بی‌شک بخش معدن در اقتصاد کشور نقش مهمی در ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغالزایی ایفا می‌کند. این بخش یکی از بخش‌های مولد اقتصاد کشور به شمار می‌رود و می‌تواند به عنوان تکمیل‌کننده سایر بخش‌های دیگر به رشد تولید و ارزش‌افزوده سایر بخش‌ها منجر شود. بخش معدن از یک طرف از محصولات تولیدی سایر بخش‌ها به عنوان نهادی واسطه استفاده می‌کند و به این وسیله سبب رشد تولید می‌شود. از طرف دیگر بخش معدن کالاهای واسطه و سرمایه‌ای مورد نیاز سایر بخش‌ها را تامین می‌کند که می‌تواند سبب رشد تولید و ایجاد ارزش‌افزوده سایر بخش‌ها شود. به عنوان نمونه در صنعت فولاد مراکز تحقیقاتی و مطالعات پژوهشی می‌تواند نقاط ضعف، قوت، تهدیدها و فرصت‌ها را شناسایی کند و از طریق افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در جهت توسعه و رشد این صنعت گام بردارد. این صنعت سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی دارد که در تامین خدمات و کالاها به عنوان یک صنعت مادر عمل می‌کند. صنعت فولاد به عنوان یکی از واحدهای پیشرو صنعت از جهات مختلف فناورانه، گردش مالی و اشتغالزایی در کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. نمونه دیگر در صنعت سیمان که یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های معدنی است و نقش بسزایی در پیشبرد برنامه‌های عمرانی دارد، در بخش‌های اساسی ساخت‌وساز مصرف می‌شود. سیمان به عنوان یکی از تامین‌کنندگان نیازهای اساسی فعالیت سازه‌ای اهمیت قابل‌توجهی دارد. از این ‌رو نرخ سیمان به طور مستقیم در نرخ تمام‌ شده بسیاری از طرح‌ها موثر است به طوری که تغییرات وارد شده بر صنعت در تولید، مصرف و نرخ آن بر صنایع بالادستی و پایین‌دستی موثر خواهد بود. تولید سیمان با فناوری بالا و متناسب با اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی موجب صرفه‌جویی‌های اقتصادی در مراحل تولید و کاهش هزینه‌های تولید می‌شود. این امر سبب کاهش نرخ تمام شده سیمان شده و در نهایت می‌تواند در تولید ناخالص داخلی اثرگذار باشد. با توجه به مطالب بیان شده می‌توان گفت ارزش‌افزوده اقتصاد دانش‌بنیان در بخش معدن نقش مهمی در رشد تولید ناخالص داخلی کشور ایفا می‌کند بنابراین بررسی عوامل موثر بر رشد اقتصادی و وجود رابطه بلند مدت بین این عوامل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مطالعات از این قبیل می‌تواند زمینه‌ساز تدوین برنامه‌ای جامع برای سیاست‌های اقتصادی در بخش معدن بر محور اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی باشد.

لینک خبر در روزنامه صمت

www.smtnews.ir/note/27035

لینک خبر در دنیای معدن

www.donyayemadan.ir/view/127149

عصر طلایی معدن در دولت هاشمی :

کشور پس از پایان جنگ ۸ ساله شاهد تحولات بنیادی و چشمگیر در عرصه‌های مختلف بود. شرایط داخلی، منطقه‌ای و جهانی لزوم گسترش روابط اقتصادی و سیاسی را ایجاب می‌کرد. عمده فعالیت‌های دولت در این مقطع حساس بازسازی زیربناهای اقتصادی، صنعتی و معدنی کشور، تجدید یا توسعه روابط سیاست خارجی و اصلاح ساختار مدیریتی کشور بود. گسترش روابط با تمامی کشورها، به ‌حداقل رساندن محدودیت‌ها بر ضد ایران و خروج از انزوای سیاسی و تفکیک بخش خصوصی و دولتی از اقدامات دولت زمان آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی بود. افزایش نقش بخش خصوصی از طریق خصوصی کردن صنایع و معادن ملی انجام شد و راه‌اندازی بازار بورس، واگذاری بسیاری از اجزای بخش دولتی به بخش خصوصی و تشویق و ضمانت سرمایه‌گذاری خارجی از سوی دولت در اولویت قرار گرفت. در این میان کشور نیز به دنبال بازیابی جایگاه خود در اقتصاد جهانی، خروج از اقتصاد تک‌محصولی نفت و اتکا نداشتن به صدور آن بود. ایران در آن مقطع شرایط اصلی توسعه مانند درآمد نفت، منابع سرشار معدنی، موقعیت ژئوپلتیک مناسب و نیروی‌ کار فراوان و ارزان را در اختیار داشت. از برنامه‌های موثر دولت سازندگی در بخش صنعت و معدن می‌توان به مواردی همچون فعال‌سازی بخش معادن از طریق عرضه سهام معادن و صنایع وابسته به آنها در بازار بورس به ‌جز معادن استراتژیک، افزایش محدودیت زمانی استخراج معادن از ۶ سال به ۱۵ سال و پرداخت یارانه برای استخراج معادن اشاره کرد. همچنین خصوصی‌سازی صنایع سنگین مانند خودروسازی، تولید فولاد، آلومینیوم و مس، کشتیرانی، تولید برق و نیرو، پتروشیمی، راه‌آهن، پالایشگاه، فرودگاه‌ها و بنادر، هواپیمایی، شیلات و آسان کردن صدور موافقتنامه‌های اصولی را می‌توان از دیگر اقدامات دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست. گفته می‌شود فعال‌سازی و بازسازی بازار بورس تهران با هدف افزایش سرمایه‌گذاری مالی بخش‌ خصوصی در بازسازی کشور از طریق اصلاح مالیاتی، اصلاح قانون تجارت، عرضه سهام شرکت‌های سودده دولتی در بورس، فروش سهام واحدهای مختلف به صورت اوراق قرضه و اوراق بهادار و عرضه سهام صنایع و معادن از دیگر برنامه‌های دولت سازندگی بود. همچنین آزادسازی اقتصادی شامل کاهش نقش دولت در اقتصاد، جذب سرمایه‌های سرگردان بخش خصوصی، سرمایه‌های خارجی، نیروهای متخصص و سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور در روند تولید از طریق تضمین‌های سرمایه‌گذاری از سوی دولت و بانک‌ها، آزادسازی فعالیت بخش خصوصی در قسمت‌هایی که تا این زمان از فعالیت در آنها منع شدند مانند معادن بزرگ و صنایع سنگین و لغو برخی انحصارات دولت که تولیدات آنها به دلیل نبود رقابت دچار افت کیفیت و قیمت بالا بودند در دولت سازندگی انجام شده است. در این دولت همچنین تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد داخلی به دلیل کمبود سرمایه داخلی و فقدان فناوری مناسب، محدودیت‌های اعمال شده بر سرمایه‌گذاری خارجی به‌ویژه در حوزه‌های سرمایه‌بر و نیازمند به فناوری مدرن مانند صنایع معدنی افزایش یافت و سقف سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های مشترک از ۳۵ درصد به ۴۹ درصد کل پروژه زیاد شد. به نظر می‌رسد در این مقطع برخلاف برنامه‌های آزادسازی اقتصادی در کشورهای غربی کاهش مالیات به منظور تشویق به سرمایه‌گذاری انجام نشد بلکه نقش مالیات در درآمدهای دولت افزایش یافت و از ۲۸ درصد درآمدهای دولت به ۴۰ درصد رسید. دولت با این کار درصدد کاهش استفاده از ذخایر داخلی در امور بازسازی بود. البته دولت بعدها معافیت‌هایی برای کارکنان دولت و بخش خصوصی ایجاد کرد. ظرفیت تولید فولاد از ۱/۱ میلیون تن به ۶ میلیون تن که نتیجه آن افزایش صادرات غیر نفتی از ۳ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار بود افزایش یافت و ایجاد زیربناهای توسعه اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی نظیر ده‌ها پروژه نیروگاه، پتروشیمی، پالایشگاه، راه‌اندازی کارخانه‌های فولاد همچون فولاد مبارکه و فولاد خوزستان و رشد نزدیک به ۶ برابری ظرفیت تولید فولاد از اقدامات اساسی دولت سازندگی بود. همچنین شکل‌گیری معادن بزرگ‌مقیاس نظیر سنگ‌آهن چادرملو، گل‌گهر و سنگان و رشد ۳ برابری ظرفیت تولید سنگ‌آهن از ۷/۱ میلیون تن به ۱/۵ میلیون تن، افتتاح کارخانه‌های فولادی، توسعه صنعت سیمان، رشد بیش از ۲ برابر ظرفیت تولید مس کاتد از ۴۳ هزار تن به ۱۰۶ هزار تن و رشد بیشتر از ۳ برابری ظرفیت تولید شمش آلومینیوم از ۲۶ هزار تن به ۹۴ هزار تن از اقدامات دولت ۸ ساله هاشمی در حوزه اقتصاد، صنعت و معدن بوده است.

لینک خبر در روزنامه صمت

www.smtnews.ir/note/26133

لینک خبر در استیل پدیا

www.steelpedia.ir/fa/reader/61378

لینک خبر در ماین نیوز

www.minews.ir/fa/doc/news/36093

لینک خبر در دنیای معدن

-عصر-طلایی-معدن-در-دولت-هاشمی-/www.donyayemadan.ir/view/124427

لینک خبر در نظام مهندسی معدن ایران

www.ime.org.ir/default.aspx?os=1&id=6668&mid=13

لینک خبر در اتحادیه حفاران غیر نفتی

/عصر-طلایی-معدن-در-دولت-هاشمی/www.inodu.ir/news

لینک خبر در توسعه معدن

www.mineeng.com/blog/16986

بهینه‌سازی الگوی انفجار در معادن :

هدف از انجام عملیات آتشباری در معادن خردکردن سنگ تا ابعادی است که به‌ وسیله تجهیزات معدنی قابل حمل باشد. بنابراین مهم‌ترین هدف از انجام آتشباری در هر معدنی خردایش مناسب سنگ است. از طرفی خردایش مناسب سنگ تاثیر زیادی بر کارآیی عملیات‌های واحد بعدی و کاهش هزینه‌های آنها دارد. به بیان بهتر کمترین هزینه عملیاتی و بیشترین کارآیی تجهیزات و عملیات در صورتی امکان‌پذیر است که میزان خردایش در مناسب‌ترین حالت ممکن باشد که این امر نیز تنها با بررسی الگوی انفجار و عوامل تاثیرگذار در آن امکان‌پذیر است. بنابراین اطلاع از چگونگی خردایش مواد در اثر آتشباری و بهبود آن در صورت نبود خردایش مناسب امری مهم و ضروری است. عوامل بسیاری از جمله ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی توده سنگ، هندسه الگوی انفجاری، ویژگی‌های ماده منفجره و چگونگی اعمال تاخیرها بر نتایج خردایش تاثیرگذار هستند. روش‌های متنوعی برای اندازه‌گیری و ارزیابی خردایش وجود دارد که می‌توان به روش‌های آنالیز سرندی، تجربی، مشاهده‌ای و آنالیز تصویری اشاره کرد. اصلی‌ترین هدف کاربرد مواد منفجره در معادن خردکردن توده سنگ در ابعاد مطلوب و با کمترین هزینه است زیرا حمل‌ونقل و فرآوری سنگ تنها در صورتی امکان‌پذیر است که دارای خردشدگی مناسب و مطلوب باشد. بنابراین پارامتر خردایش به عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده نتیجه انفجار و تعیین‌کننده کیفیت و مطلوبیت طرح انفجار است. از طرفی عواقب آتشباری نامناسب می‌تواند با تاثیر در پارامترهای مختلف هزینه‌های معدن را تا چند برابر افزایش دهد. هنگامی که الگوی انفجار طراحی‌شده برای معادن نتایج مطلوبی نداشته باشد نیاز به بررسی شرایط تاثیرگذار به الگوی انفجاری و بهینه‌سازی آن برای رسیدن به شرایط مطلوب احساس می‌شود. از عوامل بروز این مشکل می‌توان به وجود نداشتن قطعیت و اطلاع کافی در پارامترهای تاثیرگذار، نبود دقت در طراحی الگوی انفجاری اولیه، تغییر در شرایط زمین‌شناسی و ژئومکانیکی اولیه و غیره اشاره کرد. بنابراین باید با بررسی و ارزیابی خردایش ناشی از انفجار به تصحیح میزان خردایش اقدام کرده و به دنبال آن تغییرات مورد نیاز روی الگوی انفجاری را اعمال کرد تا از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. همچنین باید کارآیی عملیات آتی را افزایش داد. زیرا با توجه به اینکه در بیشتر معادن کشور مشکلات ناشی از آتشباری و خردایش جزء مشکلات اصلی معادن است به شدت عملیات‌های آنی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در این میان انجام پژوهش‌های مهم و کم‌هزینه‌ایی در تمامی معادن و به طور ویژه در معادن ایران به‌ویژه در معادنی که میزان سوددهی آن به شدت متاثر از ابعاد مواد تولیدی است، از جمله ضروری‌ترین اقدامات است.  

لینک خبر در روزنامه صمت

www.smtnews.ir/note/25492

لینک خبر در استیل پدیا

www.steelpedia.ir/fa/reader/56463

لینک خبر در ماین نیوز 

www.minews.ir/fa/doc/news/35450

لینک خبر در دنیای معدن

-بهینه‌سازی-الگوی-انفجار-در-معادن-/www.donyayemadan.ir/view/121956

لینک خبر در نظام مهندسی معدن ایران

www.ime.org.ir/default.aspx?os=1&id=5913&mid=12

لینک خبر در اتحادیه حفاران غیر نفتی

/www.inodu.ir/news

لینک خبر در توسعه معدن

www.mineeng.com/blog/16527

عصر مس آنلاین :

انفجار، اولین مرحله در معدنکاری است. سید علیرضا آشفته، روزنامه‌نگار و عضو سازمان نظام مهندسی معدن در یادداشتی اهمیت مرحله انفجار و تاثیر آن در سایر مراحل را شرح داده است.

جلسه گروه زرمش با جناب آقای مهندس سیدی از فعالان معدنی :

در تاریخ 139۴/۰۴/۲۲ جلسه‌ای در دفتر گروه زرمش با حضور جناب آقایان دکتر آشفته، مهندس نادری، مهندس سیدی و مهندس مشکانی برگزار گردید. در ابتدای جلسه آقای مهندس مشکانی در خصوص فعالیت گروه زرمش در زمینه اکتشاف و پتانسیل‌یابی مواد معدنی و اینکه زمینه کاری این گروه که در خصوص مواد معدنی مس، طلا، سرب و روی می‌باشد توضیحاتی بیان نمودند و همچنین شرح مختصری از اطلاعات قرار داده شده در سایت گروه زرمش را برای دوستان ارائه کردند. سپس آقای مهندس سیدی توضیحی در خصوص محدوده منگنز در اطراف تربت حیدریه را بیان کردند و مدارک و مستندات خود را در اختیار شرکت قرار دادند. در پایان جلسه مقرر شد آقای مهندس مشکانی در اولین فرصت بازدید از محدوده داشته باشند و نتیجه بازدید را به دوستان اطلاع دهند.

لینک اصلی خبر 

www.zarmesh.ir/?p=19114

لوح تقدیر 3 نفر اول دانشجویان برتر و ممتاز مقطع کارشناسی‌ارشد مهندسی اکتشاف معدن :

فارغ‌التحصیل برتر و دفاع از تز پایان‌نامه با درجه عالی و نمره 19.5(استخراج 5 مقاله).

لینک اصلی خبر 

www.tdmmo.tehran.ir/default.aspx?tabid=179&ArticleId=4504

****************************************************************************************

گزارش و گفتگو

چاپ و معرفی کتاب :

رونمایی از اولین کتاب راهنمای کانی‌شناسی تصویری با نرم‌افزار اختصاصی دارای مالکیت ثبت ایده تجاری در ششمین نمایشگاه سالانه معدن و صنایع معدنی ایران و همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران(Minex 2017)، غرفه شرکت مهندسین مشاور ژئودالامپر.

لینک اصلی خبر 

www.minetv.ir

چاپ و معرفی کتاب :

رونمایی از کتاب "بازدید و برداشت زمین‌شناسی برای مهندسین معدن، نفت، عمران و علوم زمین" در چهارمین نمایشگاه سالانه معدن و صنایع معدنی ایران و همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران(Minex 2015)، حضور در غرفه رسانه اینترنتی رادیو معدن(صدای مهندسی معدن ایران و نخستین پادکست تخصصی مهندسی معدن کشور).

لینک اصلی خبر 

www.minetv.ir

چاپ و معرفی کتاب :

رونمایی از کتاب "بازدید و برداشت زمین‌شناسی برای مهندسین معدن، نفت، عمران و علوم زمین" یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته(Iran ConMin 2015)، حضور در غرفه رسانه اینترنتی رادیو معدن(صدای مهندسی معدن ایران و نخستین پادکست تخصصی مهندسی معدن کشور).

لینک اصلی خبر 

www.minetv.ir

لوح تقدیر کارآفرینان، نخبگان، اعضای فعال و همیاران باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب :

با حضور ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب دکتر احمد شمس، معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب دکتر مرتضوی، ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی دکتر کریم زارع، ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب دکتر فرانک فیضی و ریاست مرکز رشد واحدهای فناوری دکتر جعفر کاظمی برای اولین بار در این واحد برگزار گردید. میهمانان این مراسم 15 تن از کارآفرینان، نخبگان، اعضای فعال و همیاران باشگاه بودند. در این مراسم که در محل سالن جلسات مرکز رشد واحدهای فناور تهران جنوب برگزار شد از اعضاء با لوح تقدیر و جوایز نقدی استقبال شد(1393/1/23).
لینک اصلی خبر 

www.bpj.azad.ac.ir/?siteid=72&pageid=9424

برگزاری نخستین هم‌اندیشی ملی چهره‌های استعدادهای درخشان، نخبگان، مخترعان و اعضای فعال باشگاه :

در پاسخ به ندای مقام معظم رهبری و در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نخستین هم‌اندیشی چهره‌های استعدادهای درخشان، مخترعین، کارآفرینان و تولیدگرایان عضوِ باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با حضور حضرت آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای در محل بنیاد ایران‌شناسی برگزار شد. در روز دوشنبه 21 فروردین ماه 1396 و همزمان با بزرگداشت میلاد باسعادت حضرت علی(ع) و روز پدر هیأت رئیسه، چهره‌های استعداد درخشان، کارآفرینان و مخترعین عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان جهت بهره‌مندی از فیوضات و رهنمودهای ارزنده حضرت آیت‌الله سید محمد خامنه‌ای در بنیاد ایران‌شناسی با ایشان دیدار کردند.

لینک اصلی خبر 

http://91.98.46.102:8083/24148_1.pdf

برگزاری هفتمین هم‌اندیشی ملی چهره‌های استعدادهای درخشان، نخبگان، مخترعان و اعضای فعال باشگاه :

هفتمین جلسه هم‌اندیشی ملی چهره‌های استعدادهای درخشان، نخبگان، مخترعان و اعضای فعال باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان روز دوشنبه 24 فروردین ماه 1394 با حضور دکتر میرزاده، ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس هیأت امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، دکتر واشقانی فراهانی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر علی عباس‌پور، ریاست واحد علوم و تحقیقات، دکتر احمد شمس، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و برخی از رؤسای واحدهای دانشگاهی، مسئولین، اندیشمندان و اساتید برجسته کشور برگزار شد.

لینک اصلی خبر 

www.bpj.ir/ViewNews.aspx?NewsID=1742